Hamownie i stanowiska badawcze

Hamownie i stanowiska badawcze

Hamowania to miejsce, w którym pod czujnym okiem doświadczonych inżynierów, silniki są poddawane szeregom prób symulujących różne warunki pracy.

Próby te pozwalają na sprawdzenie i potwierdzenie wszystkich analiz i założeń poczynionych przez inżynierów (konstruktorów, analityków) na etapie projektowania.

To, co wyróżnia nasze hamownie, to sposób w jaki zostały zbudowane i zaprojektowane. Są to jedyne w tej części świata hamownie modułowe, co znacznie skraca czas przygotowania silnika do testu. Jest to szczególnie istotne, ponieważ w naszych hamowniach testujemy najnowsze silniki i usprawnienia, które dopiero pojawią się na rynku. Z tego też powodu każdy test jest inny. Dzięki modułowości w tym samym czasie możemy równolegle przeprowadzać test i przygotowywać do próby kolejny silnik.

W ramach CBR działają 4 hamownie eksperymentalne, w tym: Prop i Dyno. Hamownia Prop umożliwia testy całego zespołu napędowego (silnika wraz ze śmigłem). Z kolei w hamowni Dyno moc odbierana jest przy użyciu hamulca wodnego, symulującego obciążenia, jakich może doświadczyć silnik w trakcie pracy.

Testy to także szereg systemów wspierających, czujników i urządzeń. Nasi inżynierównie czuwają, aby każdy przyrząd pomiarowy był właściwe skalibrowany, a system hamowni symulował odpowiednie warunki pracy. Praca w dziale testów silnikowych to spotkania w interdyscyplinarnych oraz międzynarodowych zespołach. To także miejsce, w którym fizycznie można dotknąć gotowego produktu – silnika lotniczego, wziąć klucz w dłonie i „ubrudzić sobie ręce”.