Ostrzeganie w przypadku wystąpienia awarii przemysłowej

Ostrzeganie w przypadku wystąpienia awarii przemysłowej

Jasne procedury powiadamiania dla osób funkcyjnych (zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych) w sytuacji awaryjnej stanowią podstawę szybkiego i skutecznego reagowania służb ratowniczych. Procedury te obejmują, więc trzy obszary:

  • wstępne rozpoznanie i powiadomienie,
  • powiadomienie władz wewnętrznych,
  • powiadomienie służb zewnętrznych.

Wstępne rozpoznanie i powiadomienie

 

W przypadku zaistnienia sytuacji awaryjnej obsługa stanowiska, na którym miało miejsce zdarzenie, w sposób natychmiastowy powiadamia:

  • służbę dyspozytorską firmy Impel Security Polska Sp. z o.o., dostępną przez 24 godziny na dobę.
  • bezpośredniego przełożonego,
  • dowódcę Wydziałowej Grupy Ratowniczej,

W tym celu korzysta z istniejących nr telefonów alarmowych. Osoba dokonująca zgłoszenia dyspozytorowi powinna podać mu niezbędne informacje na temat zdarzenia oraz podjąć niezbędne działania zmierzające do usunięcia i ograniczenia skutków sytuacji awaryjnej.

 

Powiadomienie władz wewnętrznych

 

W momencie otrzymania powiadomienia o niebezpieczeństwie, dyspozytor przedsiębiorstwa informuje osoby funkcyjne w zakładzie. Osoby te kierują i koordynuje akcją ratowniczą poszczególnych grup i służb ratowniczych oraz podejmuje decyzje o wprowadzeniu do działań ratowniczych specjalistycznych służb zewnętrznych.

Informację na temat poważnych awarii przemysłowych należy również przekazywać odpowiednim specjalistom w biurze korporacyjnym oraz w biurze firmy UTC zgodnie z obowiązującymi procedurami wewnętrznymi.

 

Powiadomienie instytucji zewnętrznych

 

W przypadku, gdy wielkość awarii przekracza możliwości opanowania jej przez załogę lub Wydziałową grupę ratowniczą, należy zawiadomić straż pożarną oraz inne służby zewnętrzne, które podejmą odpowiednie działania zabezpieczające. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zewnętrznych służb ratowniczych, osoby kierujące akcją ratowniczą w zakładzie obowiązane są podporządkować się poleceniom wydawanym przez osobę pełniącą rolę kierownika (dowódcy) akcji ratowniczej z ramienia tych służb.

 

Powiadomienie pracowników i okolicznej ludności

W momencie wystąpienia określonego zagrożenia w zależności od jego stopnia i skali służba dyspozytorska firmy Impel Security Polska Sp. z o.o. ma obowiązek powiadomić pracowników, a w przypadku możliwości rozprzestrzenienia się zagrożenia poza teren przedsiębiorstwa, także inne zakłady, instytucje i ludność cywilną sąsiadującą z przedsiębiorstwem wykorzystując w tym celu jeden z wariantów alarmowania i ostrzegania, tj.:       

  • radiowęzeł zakładowy (powiadomienie pracowników przedsiębiorstwa);
  • syreny zakładowe (powiadomienie pracowników przedsiębiorstwa i sąsiadów);
  • telefonicznie (zakłady i instytucje sąsiednie);
  • radio i telewizja (powiadomienie okolicznej ludności).