Moduły i uszczelnienia

Moduły i uszczelnienia

Zakład Modułów i Uszczelnień składa się z trzech wydziałów produkcyjnych, w którym pracuje ponad 500 pracowników. Specjalizuje się w produkcji kadłubów, uszczelnień, dysków oraz całych modułów przekładni do silników samolotowych i śmigłowcowych, stosowanych m.in. u takich producentów jak: Airbus, Boeing, Embraer, Lockheed Martin, Agusta Westland i Bell Helicopters.

Zakład posiada zaplecze techniczne i park maszynowy umożliwiające prowadzenie procesów produkcji, począwszy od obróbki mechanicznej, poprzez: badania nieniszczące, wyważanie, montaż, na kontroli ostatecznej kończąc.

O sile naszego zakładu stanowią ludzie, specjaliści w swojej klasie, którzy na co dzień dbają o jakość wytwarzanych produktów. Produkowane komponenty są najwyższej jakości, przy jednoczesnym zachowaniu optymalnego kosztu, zaś procesy produkcyjne, mimo wysokiego stopnia skomplikowania, są bezpieczne i przyjazne dla środowiska. Wszystkie te czynniki przekładają się na niezawodny produkt finalny, który zapewnia bezawaryjną pracę silnika samolotu.

Flagowe Produkty Zakładu:

  • kadłuby i przekładnie do silników PT6A;
  • kadłuby i przekładnie do silników PW200 i PW600;
  • przekładnie do silników APS2000/3000/5000;
  • kadłuby i przekładnie do silników PW1000;
  • uszczelnienia do silników NGPF i F135;
  • uszczelnienia i dyski.

Najnowsze Produkty Zakładu

FDGS (Fan Drive Geared System)

Jednym z nowych projektów zakładu jest produkcja i montaż przekładni FDGS. Jest to przekładnia, która stanowi o unikatowej konstrukcji  silnika PW1000, zastosowana pomiędzy olbrzymiej średnicy wentylatorem a sprężarką niskiego ciśnienia w silniku, który w różnych odmianach znajduje dziś zastosowanie w: Airbusie A320 NEO, A220, Embraerze E-Jet E2, a w przyszłości MRJ czy Irkucie.

Przekładnie montowane są w najwyżej jakości środowisku montażowym, we wręcz laboratoryjnych warunkach, z wykorzystaniem najnowszych systemów wspomagania pracy ręcznej – urządzeń tzw. zero gravity.

ADT (Acessory Drive Train)

Przekładnie AGB (Accesorry Gearbox) to drugi z elementów silnika serii PW1000 produkowany w ramach naszego zakładu, począwszy od kadłuba, na całej przekładni kończąc. Produkcja komponentów odbywa się tutaj w oparciu o filozofię CDT (Close Door Technology), to jest automatyczną linię obróbki skrawaniem, a montaż ma miejsce w najwyższej jakości środowisku z uwzględnieniem polityki FOD (Foreign Object Damage) i najwyższych standardów jakości.

Uszczelnienia NGPF i F135

Uszczelnienia NGPF to kolejny element składowy silnika PW1000 produkowany u nas, a będący ważnym elementem napędu nowej generacji z przekładnią FDGS, o niezwykle wąskich tolerancjach i precyzyjnym wykonaniu. Obok uszczelnień komercyjnych produkujemy także uszczelnienia militarne do silnika F135 napędzającego najnowszy myśliwiec amerykańskiej armii F-35 Lightning II.

 

Nasze produkty znajdują zastosowanie w przykładowych silnikach:

PW1000/GTF

PW600

PW200

APS5000

PT6

GTF_PW1000-min.png [292.60 KB] PW617F.png [343.33 KB] PW200 DSC_0891_20210430095006.jpg [41.04 KB]
PT6B.png [209.57 KB]